Orange Sorting Machines specializes in designing, engineering, manufacturing and servicing advanced sorting systems for agricultural and food processing industries. These use vision-based color sorting technology to separate defective, discolored or foreign particles from grains and other commodities.
The company offers end-to-end solutions not just for color sorting but also for cleaning, grading, milling, and material handling in rice and grain processing.
It has a long history in the industry and a large installed base across India and abroad.
₹ 2260000 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 0.5 to 8 TPH |
| Channels | 384 chute 6 |
| Grain Type | Mixed grain |
| Accuracy | 99% |
| Reject Hoppers | 3 |
| Power Load | 2 kW |
| Power Source | 3 to 10 KVA |
| Voltage | 220V 50 HZ |
| CCD Sensor | Yes |
| Material | MS |
| Brand | Orange Sorting Machines |
We "Orange Sorting Machines (India) Private Limited" are engaged in manufacturing a high-quality Rice Milling Machines and Color Sorting Machines End to End! Orange has been India's No.1 brand in sorting technology.
Orange has experienced vertical growth over the past two decades due to technological advancements in its flagship products.
Orange sorting machines have more than 5500+ customers leaving them satisfied and happy. Orange works with the objective of helping the customer's business prosper by providing best quality products and long lasting service support for all machines
₹ 1050000 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 0.5 to 8 TPH |
| Channels | 128 |
| Accuracy | 99.9% |
| Reject Hoppers | 2 |
| Power Load | 2 kW |
| Brand | Orange Sorting |
| Power Source | 3 to 10 KVA |
| Capacity | 0.8 to 8 TPH |
| CCD Sensor | Yes |
| Material | MS |
| Phase | 3 Phase |
India’s Leading AI-Based Pulses Color Sorter Manufacturer
Removes discolored, damaged pulses
Eliminates stones, husk, and foreign materials
Ensures uniform color and size
Improves dal quality and appearance
Increases market value and price
Export-grade sorting accuracy
Reduces manual labor cost
High-speed, continuous operation
Minimizes rejection and wastage
Suitable for all pulses (toor, urad, chana, moong, masoor)
oong, masoor)
₹ 3075000 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 0.5 to 8 TPH |
| Channels | 512 CHUTE 8 |
| Grain Type | Millet, Wheat, Mixed grain, Maize, Pulses, Seeds |
| Accuracy | 99% |
| Reject Hoppers | 8 |
| Power Load | 3 kW |
| Power Source | 3 to 10KVA |
| Vision System | RGB camera |
| Body Material | MS powder coated |
| CCD Sensor | Yes |
| Material | MS |
| Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
India’s Leading Multigrain color sorter Manufacturer of AI-Based Color Sorting Machines
Suitable for rice, wheat, pulses, millets, and cereals
Sorts multiple grains on the same machine
Effectively removes discolored, black, broken, and foreign materials
High capacity with consistent and stable performance
Reduces manpower requirement and operating cost
Ensures low grain breakage with minimum wastage
Easy and quick changeover between different grains
Hygienic design with food-grade stainless steel contact parts
₹ 1050000 / Piece Get Latest Price
| Channels | 128 Channel |
| Throughput | 0.5 to 8 TPH |
| Vision System | RGB Camera |
| Sorting Accuracy | ≥99 % |
| Ejector Type | Air Jet |
| Hopper Type | Vibration Feed |
| Model | Camsort digital |
| Capacity | 500Kg to 8 ton |
| Pulses Sorted | Chana, Rajma, Moong, Urad, Masoor, Toor, Matar, Multiple Pulses |
| CCD Sensor | Yes |
| Voltage | AC/220/50HZ |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
| Brand | orange |
Minimum order quantity: 1 Piece
We "Orange Sorting Machines (India) Private Limited" are engaged in manufacturing a high-quality Rice Milling Machines and Color Sorting Machines End to End! Orange has been India's No.1 brand in sorting technology.
Orange has experienced vertical growth over the past two decades due to technological advancements in its flagship products.
Orange sorting machines have more than 5500+ customers leaving them satisfied and happy. Orange works with the objective of helping the customer's business prosper by providing best quality products and long lasting service support for all machines
₹ 1050000 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 0.5 to 8 TPH |
| Channels | 128 |
| Channel Count | 128 |
| Sorting Medium | Grain |
| Camera Type | RGB CCD |
| Accuracy | 99% |
| Reject Hoppers | 2 |
| Power Load | 2 kW |
| Brand | Orange |
| Voltage (Volt) | 240 |
| Body Material | MS powder coated |
| Phase | Single Phase |
| CCD Sensor | Yes |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
| Frequency (Hertz) | A |
Minimum order quantity: 1 Piece
India’s Leading AI-Based Pulses Color Sorter Manufacturer
Removes discolored, damaged pulses
Eliminates stones, husk, and foreign materials
Ensures uniform color and size
Improves dal quality and appearance
Increases market value and price
Export-grade sorting accuracy
Reduces manual labor cost
High-speed, continuous operation
Minimizes rejection and wastage
Suitable for all pulses (toor, urad, chana, moong, masoor)
₹ 1050000 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 0.5 to 8 TPH |
| Channels | 128 |
| Sorting Medium | Grain |
| Grain Type | Wheat, Mixed grain |
| Accuracy | 99% |
| Reject Hoppers | 2 |
| Power Load | 2 kW |
| Model | Camsort digital |
| Capacity | 500Kg to 8 ton |
| Vision System | RGB camera |
| Voltage | AC 220 / 50HZ |
| Body Material | MS powder coated |
| Color | MULTICOLOR |
| Sorting Capacity | 0.5 TO 8TPH |
| Power | 3 to 10KVA |
| Pressure | 7.5 |
| Phase | 3PHASE |
| Brand | orange |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1050000 / Piece Get Latest Price
| Channels | 128 Channel |
| Throughput | 0.5 to 8 TPH |
| Vision System | RGB Camera |
| Variety Available | Moong |
| Sorting Accuracy | ≥99 % |
| Ejector Type | Air Jet |
| Color | Multicolor |
| Hopper Type | Vibration Feed |
| Capacity | 1to8TPH |
| Pulses Sorted | Toor, Rajma, Matar, Multiple Pulses, Chana, Urad, Masoor, Moong |
| Voltage | AC 220 / 50HZ |
| Sorting Capacity | >1200 Kg/hour, 0.5 to 8tph |
| Power | 3 to 10KVA |
| Model Number/Name | Camsort Digital |
| Brand | ORANGE |
Mr. Zahir Hussain (Managing Director)
Orange Sorting Machines (India) Private Limited
90/3, Adhavan Industrial Estate, Atthipalayam Road, Chinnavedampatti
Coimbatore - 641049, Tamil Nadu, India